Griķu Pamatskola, jauni atvērta skola, kas atrodas Liepājas centrā, ir ieinteresēta paplašināt savu skolēnu prātus par interesantiem tematiem, piemēram, par to, kā tiek veidots līgums. Kāda ir atšķirība starp mutisku un rakstisku līgumu?
Mutiskas vienošanās ir līdzīgas jebkuram citam līgumam; tās ir izpildāmas saskaņā ar likumu. Lai gan tas ir mutisks līgums, kuru ir grūtāk pierādīt un nedaudz vieglāk manipulēt salīdzinājumā ar rakstisku līgumu, tas ir juridiski saistošs tieši tāpat kā jebkurš rakstisks līgums. Lai mutiska vienošanās tiktu uzskatīta par juridiski saistošu, tai jāatbilst dažiem kritērijiem. Līgums ietver piedāvājumu un pieņemšanu, pretī sniegšanu vai maksājumu, kā arī solījumu vai nodomu radīt juridisku saistību. Ja tas ietver visus šos elementus, tas ir saistošs, un persona, kas to pārkāpj, pieļaus milzīgu kļūdu. Ir taisnība, ka mutiskos līgumus ir grūtāk pierādīt tiesā. Mutisks līgums var neizdoties, jo vienai pusei ir priekšrocības mutiskas vienošanās laikā. Līgumiem jābūt ņemtiem nopietni, neatkarīgi no tā, vai tie ir mutiski vai rakstiski. Tāpat jāatzīmē, ka dažās valstīs ir “krāpšanas likumi”, kas prasa rakstisku līgumu noteiktu veidu vienošanās gadījumā, lai tās būtu saistošas. Tāpēc ir svarīgi zināt savus vietējos likumus. Mutiskos līgumus var pierādīt ar dažām metodēm, piemēram, liecību no liecinieka, kurš bija klāt līguma slēgšanas laikā, vai to var pierādīt ar sekojošu uzvedību, kas parādīs, ka līgums tika pārkāpts. Vai draugs vai eksperimentālais students ir izdarījis kaut ko, ko būtu varējusi novērst vai aizliegt līgums vai vienošanās? Ja tā, jums ir gadījums, kas pierāda, ka mutiskais līgums tika pārkāpts. Vairumā gadījumu, vai mutiska vienošanās var izturēt tiesā?
Uzticība ir galvenais faktors, lai mutiskie līgumi būtu ticami; vienai pusei jāuzticas otrai, ka tā ievēros līgumu un to nepārkāps. Persona, kas piedāvā līgumu, uzticas, ka otra puse nekrāps un nemelos, kamēr persona, kas to pieņem, tic līguma piedāvātājam. Tāpēc tiek teikts, ka mutiskie līgumi parasti ir starp diviem godīgiem cilvēkiem, kuri ir gatavi runāt un izpildīt savu vārdu.
Kad mutiska vienošanās tiek slēgta starp draugiem, vecākiem, skolotājiem, līdzskolēniem un vienaudžiem, tās parasti ir labvēlīgas, lai izveidotu sapratni starp abām pusēm. Tiesā mutiskie līgumi nav ļoti izplatīti. Dažos gadījumos, kad tiek slēgtas mutiskas vienošanās, tās parasti attiecas uz neformālu vienošanos bez nopietnām saistībām starp abām pusēm. Daudzos gadījumos līgumi tiek fiksēti uz papīra, ņemot vērā saistīto risku. Studentiem vajadzētu sākt līgumiski vienoties jau agrā vecumā, jo viņi ienāk atbildības pasaulē, īpaši pusaudžiem un jauniešiem, kuri, visticamāk, šobrīd lasa šo rakstu. Studentiem vajadzētu mācīties par juridiski saistošām vienošanām, jo viņi, visticamāk, tās izmantos, lai iegādātos automašīnu, iznomātu dzīvokli, pieteiktos aizdevumam, uzsāktu darbu vai iznomātu skolas skapi. Būtu labi, ja studenti tagad mācītos par mutiskām saistībām, jo viņi, visticamāk, tās drīz izmantos.
Ir svarīgi izglītot studentus par mutisko līgumu ietekmi vai to trūkumu. Studentiem būs iespēja doties pasaulē, zinot un saprotot, kādas ir sekas formālam un neformālam līgumam. Ja students pārkāpj savu vārdu, viņš būs izglītots par juridiskajām sekām. Lai iegūtu vairāk informācijas par līgumiem, varat apmeklēt Vikipēdiju.